PROMOCIJA ZBORNIKA ZELENE STAZE

Autor: Žaklina Majetić Mufić, 11. 10. 2017.

7. 10. 2017., RAVNA GORA

Tekst: Romana Mace

U prostorijama naše škole održana je promocija haiku zbornika „Zelene staze“ u izdanju udruge „Goranski koraci“ iz Delnica i susret haiku pjesnika koji su sudjelovali na natječaju. Ovogodišnje teme bile su livada i breza. Na natječaj je prispjelo 1126 radova od 363 autora. Od ukupnog broja autora 255 su učenici koji su kroz zadane teme progovorili u 511 radova, a dolaze iz 39 osnovnih škola naše domovine. Radove je ocijenila komisija u sastavu Slavica Grgurić Pajnić, predsjednica udruge „Goranski koraci“ Delnice, Zlata Bogović, haiku pjesnikinja iz Varaždina, Božica Pleše, prof. OŠ I.G.Kovačića, Delnice i Romana Mance, prof. OŠ dr. Branimira Markovića, Ravna Gora.

U svom osvrtu na haiku natječaj, prof. Božica Pleše zapisala je: „Ljepota haiku poezije je u istinitosti, neposrednosti i posebno u tome što je nešto već otprije poznato doživljeno na nov način – čišće, snažnije, dublje. Haiku se ne traži, ne stvara za stolom i ne izmišlja. Haiku se doživljava, skromno i jednostavno, a onda se može ili ne mora zabilježiti. Haiku je poezija sadašnjosti, trenutka, „ovdje i sada“, ne trpi rimu, kićenost, lirski subjekt, ljubav kao temu. “

Vođeno pravilima haiku poezije, stručno je povjerenstvo bodovalo radove i izdvojilo najbolje kojima su dodijeljene nagrade i pohvalnice iz područja literarnih i likovnih radova u obje kategorije.

Prisutne haiku pjesnike pjesmom je pozdravio naš zbor Brezice, obratili su im se načelnik Ravne Gore, Mišel Šćuka, ravnateljica OŠ dr. B. Markovića, Nataša Možgon Kauzlarić i predsjednica udruge „Goranski koraci“ Slavica Pajnić Grgurić.

Pohvalnicu za svoj haiku rad u kategoriji livade dobio je i Karlo Grgurić, učenik 6. razreda naše škole te njegova mentorica, učiteljica Gordana Podobnik.

Druženje haiku pjesnika nastavljeno je na Staroj Sušici te obilasku poučne staze „Plodova gorja“.

KALENDAR ŠKOLE 2017./2018.
2017-18.png