ŠETNJA DO BOŽJEG STUDENCA

U okviru eTwinning projekta GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS i Erasmus+ projekta NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU koji se ove školske godine provode u našoj školi, učenici 3. i 4. razreda s učiteljicama Gorankom Herljević i Andrijanom Simčić posjetili su 13. lipnja 2023.g. najpoznatiji ravnogorski izvor pitke vode Božji studenac.

Šetnja je krenula s velikog parkirališta pokraj škole kroz Poučnu stazu. Laganim tempom dopješačilo se do Panorame – lijepog vidikovca iznad škole s kojeg se pruža prekrasan pogled na cijelu Ravnu Goru i okolno područje. Kroz paprat, put dalje vodi prema 20 m visokoj metalnoj piramidi do čijeg vrha je potrebno popeti se strmim metalnim ljestvama. One najhrabrije gore očekuje još jedan divan pogled. Ovo je ujedno i najviši dio Ravne Gore koji se nalazi na impozantnih 1016 metara nadmorske visine. Sljedeća stanica bila je drvena planinarska kućica na Javorovoj kosi gdje su se učenici prvo okrijepili hranom i pićem koju su ponijeli u ruksaku. Učenik Patrik Bajt znao je za tajno skrovište ključeva koji su učenike dalje odveli u unutrašnjost planinarske kućice, a pravo oduševljenje bio je balkon na 1. katu na koji su se baš svi učenici morali uspeti i uživati u pogledu s njega.

Strmim puteljkom nizbrdo kroz nasade malina stigli smo do izvora Božji studenac. Prema lokalnoj legendi, svatko tko se umije vodom s Božjeg studenca, poboljšat će svoj vid. Trećaši i četvrtaši obavili su i taj ritual, čak i oni koji s vidom nemaju nikakvih problema. Nakon toga napunili su svoje bočice svježom bistrom vodom s izvora, a zatim su svi našli svoje mjesto u blizini izvora te jednostavno uživali u čarobnom okruženju ovog vrlo posebnog mjesta.

Šumskim putem krenuli su dalje i prepoznavali različite vrste livadnog cvijeća te stigli u najbliže naseljeno mjesto Vrh gdje su prvi učenici stigli svojim kućama i završili sa šetnjom. Uska cestica vodila je dalje od Vrha do Bajta, još jednog dijela Ravne Gore. Stigavši na glavnu cestu, učenici i učiteljice polako su krenuli prema školi, svom krajnjem odredištu.

objavio: Andrijana Simčić   datum: 17. 6. 2023.