KRAJ ETWINNING PROJEKTA ''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS''

Učenici 4. razreda u lipnju 2023.g. priveli su kraju međunarodni eTwinning projekt ''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS'' (ZELENA DJECA U ZELENIM ŠKOLAMA) na kojem su vrijedno radili cijele školske godine. Osnivačica projekta je naša učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić, dok je suosnivačica projekta učiteljica engleskog jezika Sandra Fabregue sa otoka Reunion u Indijskom oceanu. Učiteljice su se upoznale na mobilnosti u Švedskoj u kolovozu 2022.g. te odlučile zajedno osnovati eTwinning projekt koji je dio Erasmus+ KA122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu''.

U projektu je sudjelovalo 20 škola partnera iz cijele Europe te su odrađene raznovrsne zanimljive projektne aktivnosti poput crtanja ideja za logo projekta, kreiranja eko božićnih ukrasa od prirodnih materijala kojima je bilo okićeno školsko božićno drvce, kreiranja jednog dijela loga našeg projekta od plastičnih čepova, sađenje sadnica pored izvora pitke vode ispred škole, analiza uzorka pitke vode sa izvora ispred škole, promoviranja ''zelenih'' poruka na engleskom i hrvatskom jeziku na Dan planeta Zemlje, kreiranje zajedničkog višejezičnog rječnika sa ''zelenim'' pojmovima i slično. Veljača 2023.g. bila je posvećena našim turskim prijateljima koji su bili pogođeni jakim potresom. Svi ostali učenici i učitelji u projektu smislili su poruke te nacrtali crteže kojima smo im poslali podršku i poručili im da nisu sami. U svibnju 2023.g. učenici 4. razreda sudjelovali su u online susretu s grčkom i turskom školom te su samostalno komunicirali na engleskom jeziku. U lipnju je održan završni online sastanak svih učitelja koji su sudjelovali u projektu.

U projektu je velika pažnja posvećena e-sigurnosti, učenici su na početku samog projekta upoznati s pravilima ponašanja na TwinSpace-u projekta, a roditelji naših učenika potpisali su suglasnosti o sudjelovanju njihovog djeteta u projektu i objavljivanju fotografija i ostalih materijala na webu i tiskanim medijima. U završnoj fazi projekta, provedena je evaluacija učitelja i učenika te je napravljena opsežna analiza njihovih odgovora. Na samom kraju projekta svaki je učenik i učitelj nagrađen potvrdom učiteljica osnivača o sudjelovanju u projektu.

Ostvareni su sljedeći bitni ciljevi projekta:

1. Realizacija svih planiranih projektnih aktivnosti: ideja za logo, recikliranje, produbljivanje znanja o prirodi i očuvanju iste, sadnja sadnica, analiza pitke vode sa izvora, izrada magnetića za prodaju na ravnogorskoj zelenoj tržnici, integracija projekta u kurikulum većeg broja nastavnih predmeta…

2. Razvoj kreativnosti

3. Razvoj istraživačkih, komunikacijskih, prezentacijskih, jezičnih i digitalnih vještina.

4. Razvoj suradnje i timskog rada između škola partnera, svih učenika i učitelja

5. Podizanje svjesnosti o važnosti prirode i njenog očuvanja

objavio: Andrijana Simčić   datum: 4. 7. 2023.