NAŠI UČITELJI POSJETILI ISLAND U OKVIRU ERASMUS+ KA122 PROJEKTA ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU''

Tekst: Nataša Kufner Delak

U okviru Erasmus+ KA122 projekta Nordijski pristup za zeleniju školu, učitelji Zoran Skender i Nataša Kufner Delak boravili su u Reykjaviku, Island na strukturiranom tečaju Outdoor Education od 21. do 27. svibnja 2023.g. Cilj tečaja bio je naučiti kako iskoristiti benefite prirode i implementirati aktivnosti na otvorenom u školski kurikulum.

Zajedno s još 50-ak sudionika iz 10 europskih zemalja naši su učitelji uglavnom boravili na otvorenom te učili kako iskoristiti bogatstvo prirode za stjecanje osnovnih životnih vještina, očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja te podizanje svijesti o klimatskim promjenama. Tijekom sedmodnevnog tečaja posjetili su i dva poljoprivredna gospodarstva gdje su vidjeli na koji način funkcionira održivi razvoj na Islandu, zatim Lava centar i Prirodoslovno- znanstveni muzej Perlan gdje se na vrlo interaktivan način može doživjeti moć prirode. Nadalje, na predavanjima su se upoznali s prednostima i nedostacima islandskog školskog sustava, naučili na koji način iskustvo skauta i šumska učionica (forest school) osnažuju djecu i uče ih osnovnim životnim vještinama, timskom radu, donošenju odluka, samo-evaluaciji i refleksiji.

Učitelji su tijekom mobilnosti puno radili i provodili većinu vremena na otvorenom, pa je stoga ova edukacija svakako velika motivacija da se aktivnosti u prirodi implementiraju u rad s djecom, kako bi kroz iskustveno učenje i fizičku aktivnost u prirodi učenici podigli svoju svijest o važnosti prirode te ostali zdravi i spretni i sretni.

objavio: Andrijana Simčić   datum: 16. 6. 2023.