BOŽIĆNE RADIONICE NAŠIH UČENIKA

Ravna Gora, prosinac 2022.

U okviru Erasmus+ projekta ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU'' i eTwinning projekta ''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS'' koji se ove školske godine provode u našoj školi, održane su božićne radionice učenika razredne nastave u suradnji s obiteljima učenika (roditelji i bake), članovima nenastavnog osoblja škole te učiteljicama razredne nastave. Cilj radionica bio je kroz aktivnosti recikliranja kreirati ukrase za školsko božićno drvce od prirodnih materijala, božićne čestitke te poklon-proizvode od biljke lana.

Učiteljica 1. razreda Jadranka Pintar i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić dana 08. prosinca 2022.g. organizirale su božićnu radionicu za učenike 1. razreda i njihove roditelje, a pridružila nam se i jedna baka. Učenici su bojili češere bora i smreke, a članovi obitelji izrađivali su cvjetove božićne zvijezde koristeći žicu, papir, konac i najlonke.

Učiteljica 2. razreda Nataša Lakotić sa svojim je učenicima tijekom prosinca kreirala eko božićne čestitke s ukrasom cvijeta napravljenog od ljuskica češera smreke.

Učiteljica 3. razreda Gordana Podobnik zajedno sa svojim učenicima održala je božićnu radionicu dana 14. prosinca 2022.g s ciljem da se stanovnicima Ravne Gore omogući sijanje i razmnožavanje lana - biljke koja je bila dio tradicijske poljoprivrede u prošlosti negdje do šezdesetih godina prošlog stoljeća. Lan su uzgajale sve obitelji jer im je bio potreban za tkanje posteljine i dijelova odjeće.

Projekt istraživanja i proučavanja lana započeo je još prošle školske godine kada su učenici kod kuće posijali i uzgojili biljku. Upoznali su sjemenke, njihov izgled, okus, veličinu. Istražili su  koristi od lana, upoznali tradiciju. Kad je lan dozrio dio sjemenki su odvojili za razredne potrebe. Učenici su prethodno na Satu razrednog odjela predlagali kako poduzeti prve poduzetničke korake i mogućnosti korištenja lana kao proizvodnog artikla. Promišljali su o pojmovima poduzetnost, inovacija, istraživanje mogućnosti.

Tijekom božićne radionice jedna grupa učenika odvajala je sjemenke od ploda ( kuglice u kojoj je sjeme). Druga grupa učenika izrezivala je vrećice od papira. Treća grupa učenika izrađivala je male vrećice za pakiranje sjemenki. Pripremljen je letak kojeg se umetalo u vrećice, a koji objašnjava korake realizacije projekta.

Sjeme lana koje su učenici sijali autohtono je sjeme ravnogorskog uzgoja koje je sačuvala gđa. Katarina Podobnik rođena 1932. god. (Kata Čabranova).

Božićnom i ostalom prodajom vrećica sjemenki lana učenici 3. razreda prikupljaju financijska sredstva za odlazak u Školu u prirodi.

Naša članica nenastavnog osoblja Sofia Poljančić i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić dana 15. prosinca 2022.g. organizirale su božićnu radionicu za učenike 4. razreda u okviru koje nas je teta Sofia upoznala sa svojim kreativnim hobijem izrade ukrasa od prirodnih materijala i ljubavi prema prirodi. Učenici su prema svojim željama ukrašavali češere bora i smreke, ploškice od brezinih grana i staklene polukugle.

Božićnim ukrasima dobivenima recikliranjem ukrasili smo eko školsko božićno drvce koje je ove godine zbog načina izrade njegovih ukrasa bilo još malo ''zelenije'' nego prijašnjih godina. Dio ukrasa doniran je i za humanitarnu prodaju božićnih ukrasa u okviru projekta ''Škole za Afriku'' koji se svake godine provodi u našoj školi. Dana 17. prosinca u Domu kulture u Ravnoj Gori organizirana je humanitarna prodaja putem koje su prikupljena financijska sredstva koja će naša škola ove godine donirati djeci Afrike.

Zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način pomogli u izradi božićnih ukrasa!

objavio: Andrijana Simčić   datum: 23. 12. 2022.