TERENSKA NASTAVA VUKOVAR

VUKOVAR, 3. prosinca 2022.

Tekst: Monika Bajt Stepić

Za učenike 8. razreda u petak 2. prosinca i subotu 3. prosinca 2022. godine organiziran je posjet Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar. Posjet Vukovaru terenska je nastava za sve učenike 8. razreda Republike Hrvatske koju financira i organizira Ministarstvo branitelja. Organizacija terenske nastave u Vukovaru jedan je od zadataka Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Projekt obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.

Pratnja učenicima 8. razreda bile su učiteljica Dragica Glad Dožaić i pedagoginja Monika Bajt Stepić. Tijekom prvog dana posjeta Vukovaru učenicima je u Memorijalnom centru održano predavanje o uzrocima i tijeku Domovinskog rata, razgledali su različite oblike naoružanja kao i ostale izložbene prostore Memorijalnog centra, posjetili su Muzej Vučedolske kulture te prošetali Vukovarom.

Drugi dan terenske nastave bio je usmjeren na posjet memorijalnim mjestima koja su obilježila Bitku za Vukovar. Posjetili su Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Župu sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata  u Vukovaru, Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnica, Velepromet i Borovo Commerce. Posjetili su i Vodotoranj s kojeg su mogli vidjeti cijeli grad. Za učenike je održana i Škola mira.

Učenici su upoznali Vukovar u blagdanskom ruhu, ali spoznali su i njegov značaj za cijelu Hrvatsku. S izleta su se vratili prepuni dojmova.

objavio: Nina Majnarić Mirković   datum: 8. 12. 2022.