ERASMUS+ MOBILNOST U FINSKOJ PRIJESTOLNICI HELSINKIJU

Tekst: Nataša Možgon Kauzlarić i Dragica Glad Dožaić

U sklopu Erasmus+ KA122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' koji se ove školske godine provodi u našoj školi, učiteljica Dragica Glad Dožaić i ravnateljica Nataša Možgon Kauzlarić boravile su od 25.09. do 02.10.2022.g. u finskoj prijestolnici Helsinkiju. Tema edukacije bila je „Environmental Education in Finland: the Eco-Social approach“. Organizator tečaja bila je Europass Teacher Academy, a voditeljica edukacije Mia Tortilla. U edukaciji je sudjelovalo 11 sudionika, učitelja raznih struka i ravnatelja i to 2 sudionika iz Belgije, 2 sudionika iz Francuske, po 1 sudionik iz Mađarske, Slovačke i Bugarske te čak 4 sudionika te Hrvatske.

U vrlo kreativnom i zanimljivom tjednu saznali smo o obrazovnom sustavu navedenih država kao i o finskom obrazovnom sustavu te finskom pristupu ekologiji u školama i zemlji. Mogli smo čuti i zanimljivosti o otpadu, povezanosti s prirodom te razlici eko i ego pristupa u Finskoj i ostalim državama. Imali smo i terenski rad kroz odlazak na otok u blizini Helsinkija gdje smo odradili kreativne zadatke i povezali se s prirodom. Upoznali smo i grad Helsinki te još jedan obližnji otok. Finska je država sretnih ljudi puna otoka i sauna. Poznata je po Djedu Božićnjaku koji živi u Laponiji. Posebno nas je fasciniralo što se ljudi u Finskoj kupaju u morima i jezerima tijekom cijele godine, a djeca borave vani do temperature od -18 C. Finci posebno vole Božić kao i početak ljeta, to su dva najvažnija događaja u Finskoj.

Erasmus projekti obogate sudionike jer osim teme koju proučavaš, saznaješ i upoznaješ državu, kulturu, gastronomiju, način života i sve te to obogati i oplemeni.

objavio: Andrijana Simčić   datum: 23. 11. 2022.