EUROPSKI DAN JEZIKA 2022.

RAVNA GORA, 26. rujna 2022.

Tekst: Andrijana Simčić, Nataša Kufner Delak, Nina Majnarić Mirković

U našoj smo školi i ove godine obilježili Europski dan jezika. Učiteljice engleskoga jezika, Andrijana Simčić i Nataša Kufner Delak, te učiteljica njemačkoga jezika, Nina Majnarić Mirković, pripremile su niz zanimljivih sadržaja i aktivnosti.

4. razred je s učiteljicom Andrijanom proučavao švedski jezik te je kartice s pozitivnim porukama na švedskom jeziku uz pomoć digitalnog alata za prevođenje prevodio na hrvatski jezik. Zatim su učenici napisali jednu svoju pozitivnu poruku na hrvatskom jeziku te je pokušali samostalno ili uz pomoć tableta prevesti na engleski jezik. Albina, djevojčica iz Ukrajine, napisala je i pročitala poslovicu na ruskom jeziku, a učenici su je pokušali prevesti na hrvatski jezik. Djelomično su u tome i uspjeli jer su neke riječi bile slične hrvatskim riječima. Kakogod, zabave, snalaženja i dovitljivosti nije nedostajalo.

Učenici 6. i 7. razreda su u hodniku škole postavili mnogobrojne poticajne poruke na njemačkom i engleskom jeziku i uredili pano koji naglašava važnost učenja stranih jezika. Učenici su slušali glazbene hitove na stranim jezicima, rješavali kvizove prepoznavanja europskih jezika i naučili nazive zemalja Europske unije na njemačkom i engleskom jeziku.

Europski dan jezika obilježava se svake godine 26.rujna na inicijativu Europske komisije i Vijeća s ciljem poticanja na učenje što više stranih jezika u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje te podizanje svijesti o bogatoj jezičnoj raznolikosti Europe.

objavio: Nina Majnarić Mirković   datum: 26. 9. 2022.