SAMO JEDNA RIJEČ... VUKOVAR

RAVNA GORA, 18.11.2021.

Tekst: Martina Majetić

U četvrtak, 18. studenog 2021. godine obilježava se trideset godina od pada grada Vukovara te je taj dan ujedno i državni blagdan u Republici Hrvatskoj.

Učenici 7. i 8. razreda proveli su niz aktivnosti kojima su odali počast žrtvi Vukovara, ali i naučili nešto novo o suvremenoj povijesti Republike Hrvatske. Međupredmetnom korelacijom Hrvatskog jezika i Povijesti učenici su čitali, istraživali i razvijali svoje kreativno izražavanje.

Učenici 7. razreda su tijekom studenog čitali i interpretirali djelo za cjelovito čitanje povezano s tematikom Domovinskog rata. Učenici su izradili vlastite lektirne knjižice i ilustracije za sljedeća djela: Priče iz Vukovara (S. Glavašević), Trči! Ne čekaj me (B. Meandžija), Smogovci u ratu (H. Hitrec), Moj tata spava s anđelima (S. Tomaš). Osim čitanja djela, učenici su intervjuirali svoje ukućane o razdoblju Domovinskog rata i padu Vukovara. U prilogu se nalaze fotografije njihovih lektirnih knjižica. Učenica Ema Jakovac izradila je i ilustracije za pročitana djela.

Učenici 7. i 8. razreda čitali su pjesmu O riječima (D. Tadijanović). Nakon čitanja i razgovora o pjesmi, učenici su dobili zadatak izraditi blackout poeziju pročitane pjesme. Odgledali su nekoliko dokumentarnih filmova o bitci za Vukovar i padu Vukovara. U svoje su bilježnice zapisali dojmove, izdvojili najvažnije podatke, a razredni pano su ukrasili crtežima vukovarskog vodotornja. Fotografije njihovih panoa se nalaze u prilogu.

Polaznici izvannastavne aktivnosti, Povjesničari, izradili su dva plakata u spomen na tridesetu godišnjicu pada Vukovara. Uz vodstvo učiteljice povijesti razvijali su kreativnost tako što su ukrasili staklenke asocijacijama i motivima Vukovara. Počast smo odali paljenjem svijeća i izlaganjem plakata i golubica mira u holu škole. Ukrašavanju plakata su se pridružili i učenici 3. razreda i njihova učiteljica, Snježana Sveticki. Oni su pomoću tuša i tempera napravili vukovarski vodotoranj.

Matija Ružić, učenik 5. razreda, izradio je kronologiju bitke za Vukovar koja se nalazi na plakatu u holu škole te je pročitao Priču o gradu (jedna od priča Siniše Glavaševića, dio knjige Priče iz Vukovara).

Sve radove učenika kao i kazivanja Jane Vančine i Matije Ružića pogledajte i posušajte u online knjizi.

objavio: Žaklina Majetić Mufić   datum: 23. 11. 2021.