EDJ - EUROPSKI DAN JEZIKA 2021

Tekst: Nina Majnarić Mirković, Nataša Kufner Delak i Andrijana Simčić

U tjednu od 27. rujna do 01. listopada i ove smo godine u našoj školi obilježili Europski dan jezika koji se na inicijativu Europske komisije i Vijeća Europe slavi od 2001. godine. Osnovni ciljevi Europskog dana jezika, koji  se u cijeloj Europi slavi 26. rujna svake godine, su poticanje na učenje što više stranih jezika u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje te podizanje svijesti o bogatoj jezičnoj raznolikosti Europe.

U raznovrsnim višednevnim aktivnostima sudjelovali su učenici nekoliko razrednih odjeljenja.

Učenici 3. razreda na satu engleskog jezika diskutirali su na temu ZAŠTO SU JEZICI VAŽNI? te naučili pozdravljati na nekoliko europskih jezika. Izradili su i plakat na kojem je svaki učenik zalijepio listić s napisanim pozdravom na svom najdražem europskom jeziku te nacrtanom zastavom države u kojoj se taj jezik koristi kao službeni.

U obilježavanju Europskog dana jezika sudjelovali su i učenici 4., 5. i 6. razreda na nastavi njemačkoga jezika. Nakon uvodnog razgovora o važnosti učenja stranih jezika, učenici su se okušali u rješavanju jezičnog kviza. Učenici 4. i 5. razreda naučili su nazive zemalja članica EU, igrali prigodne igre i jednostavne igrokaze. Najviše ih se dojmilo pogađanje jezika prema slušnom predlošku, što nije bilo nimalo lako. Većina njih se po prvi puta susrela sa znakovnim jezikom, koji im je bio vrlo zanimljiv. Pokušali su znakovnim jezikom izgovoriti nazive zemalja EU, a neke od njih pamte još i danas.

Učenici 7. razreda obilježili su Europski dan jezika uključivši se u natječaj dizajniranja printa za majicu koja će biti službeni print EDL-a 2022. Učenici su prema objavljenim propozicijama pretočili svoje ideje u vlastiti dizajn. Njihove ideje bit će ocijenjene na razini učenika predmetne nastave, a najbolja tri dizajna bit će prijavljena na natječaj za službeni print Europskog dana jezika 2022.g. Sedmašima držimo fige i želimo puno sreće na natjecanju!

objavio: Andrijana Simčić   datum: 7. 10. 2021.