TERENSKA NASTAVA UČENIKA 2. I 3. RAZREDA

GORSKI KOTAR, 30. rujna 2021.

Tekst: Renata Fućak

Učenici 2. i 3. razreda, u pratnji učiteljica Snježane Sveticki, Gordane Podobnik,  Andrijane Simčić i knjižničarke Renate Fućak, a u okviru terenske nastave, proveli su nezaboravan dan u obilasku Gorskoga kotara.

Učenici su se okupili ispred škole, ukrcali u četiri kombija i krenuli prema Brodu na Kupi kako bi posjetili Kaštel Zrinski. Na početku su saznali nešto o povijesti Kaštela i obitelji Zrinski. Uživali su u stalnom postavu Prirodoslovnog muzeja Rijeka gdje su upoznali značajke, zanimljivosti i posebnosti prirode goranskoga prostora – prirodne baštine od Kupske doline i krškog podzemlja do neba i oblaka. Upoznali su se sa svijetom mahovine i lišajeva velikih zvijeri (ris, medvjed, vuk), slušali pjev ptica, penjali se na umjetnoj stijeni…

Nakon uzbudljive šetnje do same granice s Republikom Slovenijom, uzbuđeni i zadivljeni prirodnim ljepotama ovoga goranskoga kraja, učenici su se odmorili i okrijepili u prekrasnom okruženju ušća Kupice u Kupu. Osjetili su mirise i vidjeli boje šarene, ali sjetne jeseni, čuli cvrkut ptica, pozdravili patke koje su mirno plivale rijekom. Posjetili su i pozdravili svoje prijatelje u OŠ Frana Krste Frankopana u čijem su okolišu nalazi zanimljiva i poučna Staza medvjeda. Sljedeće odredište bilo je Lokvarsko jezero, umjetno jezero gdje su se učenici upoznali s njegovim nastankom, čuli nešto o načinu proizvodnje električne struje, obišli branu. Prava atrakcija bila je posjeta špilji Vrelo u Fužinama. U toj podzemnoj ljepotici učenici su uživali u ljepotama špiljskog ukrasa. Saznali su da u špilji žive pauci, leptiri i šišmiši. Ovo prekrasno putovanje završilo je posjetom jezera Bajer i bezbrižnom igrom u parku pokraj jezera. Prepuni novih spoznaja, znanja i druženja veseli, iako malo umorni, vozili smo se kroz naš lijepi goranski kraj, pozdravljajući Mrkopalj, Stari Laz i ostala mjesta i na kraju stigli do Ravne Gore.

Do nekih novih avantura pozdravljaju vas vaši drugaši i trećaši!

objavio: Žaklina Majetić Mufić   datum: 7. 10. 2021.