DAN DOKTORA BRANIMIRA MARKOVIĆA

RAVNA GORA, 27. veljače 2024.

Tekst: Romana Mance

Utorak, 27. 2. bio je dan posvećen obilježavanju Dana dr. Branimira Markovića. Branimir Marković, Ravnogorac i  fizičar po kojem naša škola nosi ime, rodio se 15. veljače 1917. i upravo je veljača mjesec u kojem nam je želja prisjetiti se ovog značajnog Ravnogorca.

Prije okupljanja u dvorani naše škole, učenici razredne nastave obišli su predučionicu fizike u kojoj je uređen kutak Branimira Markovića i prikazan njegov život i rad. Obilježavanje Dana Branimira Markovića započeli smo pjesmom Branimir Marković u izvedbi školskog zbora Brezice.

Nakon pozdravne riječi ravnateljice svoja istraživanja prikazali su učenici po razredima. Učenici 1. razreda ispričali su priču o kući učenice Nore Svetličić u kojoj je Branimir Marković nekad živio. Učenici 2. razreda kratko su predstavili njegov život i djelovanje te sa svojom učiteljicom engleskog jezika izdvojili ključne pojmove na engleskom jeziku koji su obilježili njegov rad. Učenici Područne škole Stara Sušica njegov život predstavili su na zavičajnom idiomu.

Učenici 4. razreda opisali su Branimira Markovića kao omiljenog profesora svojih studenata koji je volio život i svoj rad. Učenici 5. i 8. razreda istražili su stare matične knjige naše škole i pronašli podatke o Branimirovom školovanju u Ravnoj Gori, a učenici 6. razreda nastavili su s istraživanjem o srednjoškolskim danima i studiranju.

Za kraj, učenici 7. i 8. razreda sa svojom profesoricom fizike pripremili su i proveli pokuse koji su povezani s njegovim radom, a učiteljica matematike predstavila nam je istraživanje o povezanosti fizike i matematike.

Veseli nas što smo puno naučili o znanstveniku čije ime naša škola s ponosom nosi. Sljedeće godine nastavljamo s novim aktivnostima posvećenim Branimiru Markoviću.

objavio: Žaklina Majetić Mufić   datum: 28. 2. 2024.