TREĆAŠI U GOSTIMA KOD ROMEA MANCEA

U okviru Erasmus+ projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' koji se od lipnja 2022.g. provodi u našoj školi, učenici 3. razreda s učiteljicama Romanom Mance i Andrijanom Simčić došli su u goste Romeu Manceu, lokalnom ljubitelju, čuvaru i fotografu medvjeda, ujedno i ocu našeg Benjamina, učenika 3. razreda.
Romeo nas je ugostio u svom promatralištu za medvjede koje je sam uredio i organizirao za posjete individualaca i grupa tijekom proteklih nekoliko godina.
Za naše je trećaše organizirao stručni obilazak kojim nam je nastojao što više približiti svijet medvjeda te njihove životne navike. Pokazao nam je prostor na kojem ih promatra te kamere kojima ih snima. Tako smo saznali u koje se doba medvjedi najčešće pojavljuju na prostoru promatrališta, što vole jesti i što najčešće rade u gluho doba noći, a pokazao nam je i nekoliko noćnih videozapisa u kojima smo mogli vidjeti medvjede i njihove avanture.
Nakon stručnog obilaska, Romeo nam je pokazao neke od svojih najljepših fotografija medvjeda te ispričao kako i kada su one nastale. A zatim je došlo vrijeme za dječja pitanja, kojih nije manjkalo. Učenike je zanimalo puno toga o medvjedima i o Romeu samom, a on je strpljivo odgovarao na sve njih. Saznali smo kako je počela Romeova ljubav prema prirodi, kako se zaljubio u medvjede, koliko vremena provodi u šumi i jesu li medvjedi doista opasni.
Nakon prezentacije fotografija, došlo je vrijeme za šetnju i igru. Naš domaćin proveo nas je šumom te doveo do male kućice gdje je naše učenike čekalo iznenađenje - roštilj koji je pripremio Romeov punac i Benjaminov djed. Fina hrana, čarobna šuma i prostor za igru bilo je sve što nam je trebalo. Vrijeme nam je prebrzo prošlo. Zahvalni smo našem domaćinu na svemu što nas je naučio i što nam je pokazao. Veselimo se nekom novom susretu u budućnosti!

objavio: Andrijana Simčić   datum: 6. 10. 2023.