KRIJESOM SMO PROSLAVILI DOLAZAK JESENI

U okviru Erasmus+ projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' koji se ove školske godine provodi u našoj školi, učenici naše škole, vrtićanci, njihovi roditelji i učitelji proslavili su dana 28. rujna dolazak jeseni paljenjem krijesa pored jezera iza škole. To je običaj koji dolazi iz nordijskih zemalja, a koji se nekada njegovao i u Ravnoj Gori kad je svaki dio mjesta palio svoj krijes za 1. maj.

Dečki iz 7. i 8. razreda pomagali su u pripremi krijesa na način da su na lokaciju paljenja donijeli otpadni drveni materijal, dok su učitelji i djeca slagali taj materijal u formaciju piramide. Voditelj aktivnosti, profesor tjelesne i zdravstvene kulture Zoran Skender, upalio je krijes nešto iza 18h čemu su se najviše obradovala dječja lica. Zatim su djeca i roditelji dobili zadatak da si u okolnoj šumi pronađu granu na koju će nataknuti kobasice koje će sami peći na krijesu. Potraga je bila uspješna i zanimljiva jer grana nije smjela biti ni pretanka ni predebela. Zahvaljujemo starijim dečkima naše škole koji su svojim džepnim nožićima pomogli manjoj djeci naoštriti jednu stranu grane i nataknuti kobasicu. Pečenje kobasica je također bilo izazovno jer je krijes jako grijao te je trebalo pronaći način kako naći najbolju lokaciju da se kobasica speče, a da se pritom ne opeče onaj koji je peče.

U sumrak, nakon degustacije pečenih kobasica, učenik 8. razreda Claudijo Šobar ispričao nam je priču o Drekavcu, a njegova razredna prijateljica Jana Vančina interpretirala nam je pjesmu Dobriše Cesarića ''Jesen''. Svi zajedno malo smo se podsjetili lijepih stvari koje nam jesen donosi (šuštavi tepih od lišća, pečeni kesteni, juha od bundeve, topli čaj, vatrica u našim domovima i slično), a za kraj su nam osmaši Leona Šimunović i Leo Katić odsvirali nekoliko pjesama na harmonici.

Toplina vatrice, njezina svjetlost, pucketanje, iskrice koje lete u nebo, trčkaranje malih nogu oko vatre, ples i zvuk harmonike stvorili su poseban doživljaj za sve one koji su ostali do samoga kraja na krijesu.

objavio: Andrijana Simčić   datum: 11. 10. 2023.