UČITELJICE ROMANA I NATAŠA NA USAVRŠAVANJU U FIRENCI

Tekst: Romana Mance

Sudjelovanje učiteljica Nataše Kufner Delak i Romane Mance u Erasmus+ aktivnosti u Firenci bilo je iznimno vrijedno stručno i osobno iskustvo, usmjereno na unaprjeđenje inkluzivnog obrazovanja i rada s učenicima s posebnim potrebama. Edukacija pod nazivom “We Are All Special: Inclusion and Support for Students with Special Needs In and Out of the Classroom” okupila je sudionike iz različitih europskih zemalja s ciljem razmjene znanja, iskustava i primjera dobre prakse.

Tijekom boravka u Firenci, od 16.2. do 21.2.2026., učiteljice su sudjelovale u nizu radionica, predavanja i interaktivnih aktivnosti koje su se bavile inkluzijom učenika s posebnim obrazovnim potrebama, kako unutar učionice, tako i izvan nje. Poseban naglasak stavljen je na individualizirani pristup učenju, prepoznavanje različitih stilova učenja te stvaranje poticajnog i podržavajućeg okruženja za svakog učenika.

Program je obuhvatio teme poput prilagodbe nastavnih metoda, razvoja socijalnih i emocionalnih vještina učenika, kao i važnosti suradnje s roditeljima i stručnim suradnicima. Učiteljice su imale priliku upoznati inovativne alate i strategije koje pomažu u uključivanju svih učenika u nastavni proces, bez obzira na njihove individualne razlike.

Osim stručnog dijela, sudionice su upoznale i bogatu kulturnu baštinu Firence, grada koji je simbol umjetnosti, povijesti i obrazovanja. Ovakvo međunarodno okruženje dodatno je obogatilo iskustvo, omogućivši razmjenu ideja i povezivanje s kolegama iz cijele Europe.

Sudjelovanje u Erasmus+ projektu još je jednom potvrdilo važnost kontinuiranog stručnog usavršavanja učitelja, kao i otvorenosti prema novim pristupima u obrazovanju. Stečena znanja i vještine učiteljice će primijeniti u svom radu, s ciljem stvaranja inkluzivnijeg i poticajnijeg okruženja za sve učenike.

Skip to content