Povijest škole

Prvu školu u Ravnoj Gori osnovao je Josip II. Habsburški 1786. godine.

Za vladanja Josipa II. školu su morali pohađati svi dječaci i djevojčice jer se neškolovanje kažnjavalo. Za cara Leopolda ta je obveza ukinuta pa je nastao priličan nemar u pohađanju škole.

Prvi ravnogorski učitelj bio je Antun Dizmaš Filipović.

Nastava se održavala na hrvatskom i njemačkom jeziku.

Godine 1878. u školu je upisano 246 učenika.

1923. godine započela se graditi nova škola u centru mjesta koja je dovršena 1924. godine.

Učitelj u to vrijeme bio je Ivan Marković, otac Branimira Markovića.

U školskoj godini 1923./1924. školu je polazilo 267 učenika, a nastava se provodila od 1. do 5. razreda.

Razdoblje Drugog svjetskog rata

Za  vrijeme Drugog svjetskog rata školu je pohađalo oko 200 učenika.

Škola je u to vrijeme služila za smještaj vojnih formacija. Unatoč ratnim događanjima nastava se odvijala u dvorani kuće Pavletić i u privatnoj kući Franje Herljevića. Školske godine 1944./1945. nastava se  organizirala u školskoj zgradi.

U školskoj godini 1946./1947. Ministarstvo prosvjete dalo je suglasnost za otvorenje “sedmoljetke”. Godine 1953. prešlo se na osmogodišnje školovanje. Prvi osmi razred brojio je 23 učenika.

U školskoj godini 1959./1960. s radom su započele područne škole Stara Sušica i Stari Laz.

Matična škola u Ravnoj Gori brojila je 13 razrednih odjela, PŠ Stari Laz 2 razredna odjela i PŠ Stara Sušica 1 razredni odjel.

Nastava se odvijala u tri smjene, od 8 do 21 sat.

Godine 1963. škola je brojila 558 učenika. Nakon toga broj učenika počinje opadati.

Godine 1975. škola se seli u novu zgradu i dobiva naziv Osnovna škola Dr. Branimira Markovića.

Nova zgrada škole u kojoj se i danas održava nastava preuređena je iz starog ferijalnog doma koji je izgrađen 1938. godine.

Proslava 230. obljetnice školstva u ravnogorskom kraju

U godini velikog slavlja, proslavi 230. obljetnice školstva u ravnogorskom kraju, organizirali smo dva okrugla stola. Okrugli stol o Spomenici opće pučke škole u Ravnoj Gori organiziran je 15. 12. 2016. okupivši umirovljenike naše škole koji su progovorili o radu škole u njihovo vrijeme te 18. 3. 2017. godine okrugli stol „Sjećanje na dr. Branimira Markovića uz visoka postignuća učenika naše škole“ i svečanost obilježavanja 100. obljetnice rođenja Branimira Markovića okupivši dr.sc. koji su kod nas završili osnovnu školu, znanstvenike iz područja fizike kao i obitelj dr.sc. Branimira Markovića.

Detalj s obilježavanja okruglog stola o Branimiru Markoviću

Godine 2014. zatvorena je područna škola na Starom Lazu.

Područna škola Stari Laz smještena je u malom planinskim selu Stari Laz koji pripada Općini Ravna Gora. Područni razredni odjel ustrojen je 1959./60. s dva odjeljenja i 43 učenika. Područna škola je zbog nedostatka prostora radila u dvije smjene u kombiniranim odjelima od 1. do 4. razreda.
PŠ Stari Laz smještena je u samom centru sela. Broj učenika se svake školske godine povećavao tako da 1964./65. školske godine PŠ Stara Sušica polazi 36 učenika.
Nakon osamdesetih godina prošlog stoljeća broj učenika u područnim školama opada svake godine.
Godine 2005. na zgradi je nevrijeme uništilo krovište te je krov obnovljen. Učionica, hodnik i okoliš su obnovljeni 2006. godine.
Školske godine 2014./15. u PŠ Stari Laz nije upisan nijedan učenik i škola se zatvorila. Zgradu PŠ Stari Laz škola je dala 2018. godine u dugogodišnji najam Općini Ravna Gora na upravljanje za opće društvene interese mještana Starog Laza.

Pri školi je djelovala i Podružnica predškolskog odgoja i obrazovanja.

Pri školi je djelovala i Podružnica predškolskog odgoja i obrazovanja. koja je 8. 6. 2018. godine proslavila 50. obljetnicu postojanja, a 1. 9. 2022. godine Podružnica se ugasila pokretanjem s radom novog Dječjeg vrtića „Snješko“ koji se nalazi u blizinu osnovne škole.

Ravnatelji škole kroz prošlost
Ivan Potočnjak, ravnajući učitelj
1875. – 1920.

Započeo pisanje Spomenice opće pučke škole u Ravnoj Gori.

Ivan Marković, ravnajući učitelj
1920. – 1946.

Otac Branimira Markovića.

Milan Balen , direktor škole
1951. – 1956.
Zvonko Sušić, upravitelj škole
1956. – 1969.
1975. – 1985.

Obnovio zgrade, preselio školu u novu zgradu. Razdoblje iznimnog rada s darovitim učenicima.

Vjekoslav Debrecin
1969. – 1971.
Zdenko Jurković, direktor škole
1971. – 1974.

Profesor povijesti, prosvjetni savjetnik, osnivač i dugogodišnji voditelj Škole šaha.

Štefica Miletić, ravnateljica škole
1985. – 1999.

Iznimni rezultati kao voditeljice naprednih grupa biologije i kemije na državnim razinama, voditeljica školskih znanstvenih projekta. Odlikovana Medaljom rada 1985. Ravnatelj s iznimnom potporom roditelja Ravne Gore.

Nada Ivančić, ravnateljica škole, učitelj savjetnik
1999. – 2014.

Vrsna voditeljica scenske grupe koja je školu predstavljala na državnim razinama Lidrana. Škola je u doba njenog ravnateljstva dobila Ministrovu nagradu. Inicijator projekta pretiska prve školske spomenice.