FRENDOVSKA KLUPA U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Žaklina Majetić Mufić, 17. 10. 2017.

16.10.2017., RAVNA GORA

Tekst : Žaklina Majetić Mufić

Frendovska klupa je internacionalni humanitarni projekt osmišljen u cilju prevencije i suzbijanja vršnjačkog nasilja, sklapanja novih i njegovanja starih prijateljstava među djecom vrtićke i osnovnoškolske dobi.

Originalno je nastao u SAD-u, a njegov je začetnik upravo dijete. Sedmogodišnji Christian je uz pomoć roditelja, učitelja i prijatelja pokrenuo inicijativu da njihovo školsko dvorište dobije klupu prijateljstva. Radi se o oslikanoj, uređenoj i dobro pozicioniranoj klupi na koju može sjesti svako dijete koje želi naći novog prijatelja, pokrenuti novu igru ili se uključiti u druženje.

Jednostavna snaga Frendovske klupe našla je svoje mjesto i u Hrvatskoj, a prva klupa na zagrebačkom Zrinjevcu. U organizaciji i koordinaciji Laboratorija zabave i partnera, djeca su sama oslikala i ukrasila prvu klupu i tako se uključila u ovaj humanitaran, edukativan, interaktivan i zabavan projekt. Sve kroz igru i druženje!

Nakon što je Frendovska klupa postala svojevrsna maskota Christianove škole i dospjela u medije, ideja se proširila i uskoro su se dijelom svijeta po školskim dvorištima počele uređivati, oslikavati i ukrašavati nove klupe. Jednostavnost, kreativnost i fleksibilnost pokazale su se kao najveća snaga ove akcije: samouvjerena djeca sjela bi na klupu kad bi željeli predložiti ili pokrenuti novu igru, a ona sramežljivija su znala da samo na nju trebaju sjesti i nova igra ubrzo dolazi po njih. Na Frendovskoj klupi tako sva djeca različitih osobnosti i karaktera mogu razvijati i njegovati svoje komunikacijske, socijalne i emocionalne vještine, svatko je na klupu dobrodošao i svačije mišljenje se uvažava. Istraživanja pokazuju da su nakon postavljanja Frendovskih klupa djeca diljem svijeta postala otvorenija, komunikativnija i empatičnija jedni prema drugima. Smanjen je postotak vršnjačkog nasilja, a u igru su se sve češće uključivala i djeca s invaliditetom i posebnim potrebama, koja su često vrlo vješta u neverbalnoj komunikaciji pa su samo sjedanje na klupu signalizirali kao početak interakcije, druženja, igre i verbalne komunikacije.

Napomena: tekst preuzet sa stranice https://www.laboratorijzabave.hr/buddy-bench-prva-hrvatska-frendovska-klupa/

KALENDAR ŠKOLE 2017./2018.
2017-18.png