TERENSKA NASTAVA UČ. 3. RAZREDA

Kraj 3. razreda zaokružili smo terenskom nastavom u N.P. Risnjak. Do Crnog Luga vozili smo se autobusom. U Ravnoj Gori, na polasku, ispratilo nas je sunce, ali kako smo se približavali Crnom Lugu vrijeme je bilo sve gore.  Nažalost, kiša nam je malo poremetila planove pa nismo krenuli u šetnju u planiranom vremenu, nego smo čekali u restoranu Risnjak da prestane padati. Risnjak je 1953. god. proglašen nacionalnim parkom. Simpatična vodičkinja povela nas je Poučnom stazom Leske. Staza je dobila ime Leska jer u šumi, kojom prolazi, raste puno drva leske. Na Poučnoj stazi vidjeli smo mnogo toga. Posebno nam se svidjela pjegava orhideja, zečja kiselica kojom možemo utažiti žeđ, ali ne smijemo pojesti više od 10 listića, kućica od smrekove kore, kostur konja, promatračnica, hranilište, kopa (za proizvodnju drvenog ugljena)…  Saznali smo i od čega su se prije radile kuće u Gorskom kotaru. Naučili smo da se u nacionalnim parkovima ništa ne smije trgati, brati, bacati… To je kažnjivo. U N.P. Risnjak žive tri velike zvijeri: medvjed, vuk i ris. Prije su pratili 6 risova, a danas prate samo jednu ženku kako bi dobili što više informacija o njihovim migracijama, navikama, hranjenju, zdravlju. Tetrijeb gluhan također je živio na ovom području, ali već nekoliko godina nije viđen tako da vjeruju da je promijenio stanište i pretpostavljaju da je to zato što se mijenja klima i što ta životinja voli mir i tišinu, a u N.P. Risnjak toga više baš i nema zbog turizma i planinara koji svakodnevno posjećuju park.

Bilo nam je super, ali uz sve što smo vidjeli i naučili najbolje nam je bilo druženje s prijateljima daleko od mobitela, televizije i igrica. Veselimo se sljedećem izletu na godinu.

Mateo Tadej i Filip Mufić

Ostatak slika pogledajte pod Više.

objavio: Žaklina Majetić Mufić   datum: 21. 6. 2016.

« Ožujak 2024 »