TKO SE BOJI VODE JOŠ?

Autor: Unknown , 20. 4. 2018.

12.4.2018., RAVNA GORA

Tekst: Nataša Možgon Kauzlarić

Započela je edukacija putem radionica za učenike IV. razreda 8 goranskih osnovnih škola na temu „Kodovi sigurnosti na vodi“ ili „Tko se boji vode još“ Spasilačke službe Hrvatskog Crvenog križa.

Edukacija učenika održala se   12.4.2018.  u Osnovnoj školi  Dr. Branimira Markovića Ravna Gora.

Organizator je Gradsko društvo Crvenog križa Delnice u suradnji s Društvom Crvenog križa Primorsko – goranske županije. Pokrovitelj je Hrvatski Crveni križ –  Služba spašavanja. Voditelj radionica je Andrej Arbanas, član Spasilačke službe Crvenog križa Primorsko – goranske županije.

Učenici su se putem videoprojekcije upoznali sa opasnostima tijekom kupanja, odnosno o tome kako se trebaju ponašati na vodi, primjerice da ne plivaju najmanje jedan sat nakon obroka, da ne ulaze vrući u vodu, da ne skaču u vodu nepoznate dubine, da nikad ne plivaju sami, da plivaju u blizini spasilaca i stekli osnovna znanja o Službi spašavanja i što radi spasilac, kako ga prepoznati na plaži te s kojom opremom raspolaže. Dio opreme učenici su mogli vidjeti i isprobati njihovo korištenje tijekom radionioce.

Također, prikazuju im se u videoprojekciji primjeri, ako se uoči nekoga u vodi u nevolji, da odmah zatraže pomoć, a ako se njima dogodi nevolja da ostanu smireni, da plutaju na leđima i mašu jednom rukom za pomoć.

Radionice su povezane s ponašanjem u slatkim vodama kojima obiluje Gorski kotar, a građani i djeca često tijekom ljeta odlaze na kupališta (Fužinarsko i Lokvarsko jezero te rijeka Kupa).

Učenici naše škole vrlo pozorno su pratili predavanje i aktivno sudjelovali.

KALENDAR ŠKOLE 2017./2018.
2017-18.png