Natjecanje Dabar 2017

Autor: Nina Majnarić Mirković, 15. 11. 2017.

Naši su učenici po prvi puta sudjelovali na Međunarodnom natjecanju informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Natjecanje se održava od 13. do 17. studenog na CARNetovom sustavu Loomen uz obavezno korištenje AAI@EduHr korisničkih računa.

Dabar je online natjecanje koje potiče razvoj računalnog razmišljanja kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje. Sudjelovanjem na natjecanju, učenicima se želi pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže i gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom. Organizatori natjecanja za Hrvatsku su udruga "Suradnici u učenju", Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNet-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Dabar je osmišljen kako bi se svim učenicima omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Po prvi puta ove godine, svaka od 58 zemalja svijeta koja organizira natjecanje, može koristiti i jedan od 6 odobrenih zadataka autora iz Hrvatske.

Ove je godine u Hrvatskoj bilo prijavljeno više od 430 škola! Naši su Dabrići sudjelovali u kategoriji KiloDabar, za učenike 5. i 6. razreda i MegaDabar, za učenike 7. i 8. razreda. Neovisno o kategoriji, učenici rješavaju 15 izazovnih zadataka uz vremensko ograničenje od 45 minuta. Primjere zadataka možte pogledati u knjižici https://www.slideshare.net/Lid.../dabar-2016-zbirka-zadataka

KALENDAR ŠKOLE 2017./2018.
2017-18.png